Sayfa Yükleniyor..Lütfen Bekleyiniz..
Ödevyap.net Web sitesine Hoşgeldiniz

Site Ekle
E-Mail:
Şifre:
• Üye Ol Şifremi Unuttum
Aktivasyon Mailim Gelmedi
Hızlı Gezin
Ana Sayfa
Bağlantılar
Becayiş
Bilim Adamları
Biliyor musun?
Deneyler
Ders Animasyonları
Ders Notları
Ders Sunuları
Download
Forum
Görüntülü Dersler
Güzel Sözler
İletişim
Makaleler
Merak Edilenler
Müzik Portalı
Onlinetest
Oyunlar
RSS Kaynaklary
Sınavlar
Terimler Sözlüğü
Top List
Video Paylaşım
YENi ARAYÜZ
Önemli Siteler
Cumhurbaşkanlığı
Başbakanlık
İçişleri Bakanlığı
Dışişleri Bakanlığı
Milli Eğitim Bakanlığı
Ulaştırma Bakanlığı
Maliye Bakanlığı
Sosyal Güvenlik
Resmi Gazete
Nüfus Genel Müdürlüğü
ÖSYM
Muhasebat
E-Devlet

Hızlı Erişim
TC Kimlik Sorgu
ÖSYM Sonuç
SSK Hizmet Süresi
E-Okul Veli
Ehliyet Sınav Sonuçları
ADNKS İstatistik
Seçim Sandığı Sorgula

Dost Siteler
KPSSdoktoru.com
DGSdoktoru.com
Web Avcısı

Tavsiyeler
WarezYükle.com
FenOkulu.net
Site Ekle

Aydın Elektrik
Erbaaliyiz.com
Mustafa Koç

DersDoktoru.Com - Genel İşletme - Üretim Müdürü Dersi Sunusu nu İzle - Ders İzle - İnternet TV - İnternet Dersanesi - Online Ders Ders Notları | Ders Animasyonları | Ders Sunuları | Ders Sunumları |

Genel İşletme - Üretim Müdürü - Lokman Baş
(29.04.2010 16:09:34)

«««Geri
 • Genel İşletme - Üretim Müdürü

 • Bu Sayfayı Paylaş
  Facebook'a Ekle Diigo'ya Ekle Google Ekle Yumile Ekle Yahoo Ekle Msn Ekle Netspace Ekle Ask Ekle Clesto Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Submit to Jeqq Spurl Ekle Technorati Ekle Newsvine Ekle Simpy Ekle BlinkList Ekle Shadows Ekle
  Bir Eksiklik Varsa Tıklayınız:Kırık Link Bildir
  Etiketler: Üretim Müdürü Slayt, üretim müdürünün görevleri, üretimden sorumlu müdür, görevleri nelerdir, sorumlulukları nelerdir, şirket, yönetim, yönetici, slayt, sunu, sunum, power point gösterisi, ppt, pps, pptx, ppsx

  Üretim Müdürünün Görevleri SlaytÜretim Müdürü Görevleri Word

   

  ÜRETİM MÜDÜRÜ
  Üretim Müdürünün Görevleri
   
   
  …………………………………….
  01.04.2010
   
  Şekildeki organizasyon şeması örneği fonksiyonel yetkinin kullanımını gösteriyor.
   Fonksiyonel yetki organizasyonlarda çapraz yetki ilişkilerini ifade eder. Bu tür ilişki, bir bölüm yöneticisinin, bir başka yöneticiye komuta yetkisi ile bağlı olan astlar üzerindeki emir ve müdahalesi ile ortaya çıkar.
  Şekil, dört ana bölümden oluşan bir işletmeyi yansıtıyor. Üretim, pazarlama, personel, finans faaliyetlerinin yürütüldüğü bölümler birer komuta birimidir. Bölümlerin başında komuta yetkisine sahip bölüm müdürü ve onlara bağlı astlar vardır. Üretim bölümü, temel faaliyetleri yanında, kalite kontrol ve depolama içleri de yürütülmektedir. Kalite kontrol ve depolama işlerinin yetki ve sorumluluğunu üstlenmiş üretim müdür yardımcıları veya şefler vardır. Bu kişiler ve bunlara bağlı astlar, üretim müdürünün emirleri doğrultusunda çalışırlar.
  Şekli incelemeyi sürdürüyoruz. Kalite kontrol ve depolama işlerinde çalışanlar pazarlama ve personel müdürüne de fonksiyonel yetki ile bağlıdır. Bir başka ifade ile bu kişiler, üretim müdürüne komuta yetkisi ile, pazarlama ve personel müdürlerine de fonksiyonel yetki ile bağlıdırlar.
  Şekilde verilen organizasyon örneğinde, pazarlama ve personel müdürleri kendi bölümlerinde çalışan personel üzerinde komuta yetkisini; başka bölümlerde çalışan personel üzerinde fonksiyonel yetkisini kullanmaktadır. Pazarlama ve personel müdürlerinin kendi bölüm faaliyetleri ile ilgili emir verme ya da müdahale hakkı (komuta yetkisi) süreklilik özelliği taşır. Bu yöneticilerin fonksiyonel etkisinin kullanımı ise, diğer bölümlerde pazarlama ve personel uzmanlığı gerektiren konularla sınırlıdır. Bu alanlarda nelerin, ne zaman, nasıl yapılacağı ile ilgili fonksiyonel yetki kullanımı söz konusudur.
   
  ÜRETİM MÜDÜRÜ:
  Üretim bölümünden sorumlu müdür demektir. ama üretim yapan fabrikalar için en önemli bölüm yine üretim olduğu için buranın müdürü otomatik olarak fabrika müdürüdür. Yani ha fabrika müdürü demişsiniz, ha üretim müdürü demişsiniz fark etmez.
  GÖREV ve SORUMLULUKLAR:
  1-      İşletme faaliyetlerinin; kalite sistem politikası, hedefleri ve prosedürlerine uygun olarak yürütülmesini sağlar.
   
  2-      İşletmenin sözleşme gereği yapmak zorunda olduğu işlerin; şartnameye, operasyon planına, işletmenin kalite anlayış ve politikasına uygun olarak yapılmasını sağlar.
   
  3-      Kalite Güvence Sistemi kapsamındaki prosedürlerde gerekli gördüğü değişiklikleri Kalite Güvence Müdürü iletir.
   
  4-      Üretim için gerekli olan hammadde/malzeme/yarı mamulün stok kontrollerini yapar ve imalat temrinine uygun bir şekilde siparişleri hazırlar.
   
  5-      Üretim faaliyetlerinin koordinasyonunu sağlar.
   
  6-      Pazarlama bölümünden gelen siparişler doğrultusunda üretimi yapar.
   
  7-      İşletmenin üretmiş olduğu ürünlerin tamir ve bakımının yapılmasını sağlar.
   
  8-      Tamir ve Bakım faaliyetlerinin; kalite sistem politikası, hedefleri ve prosedürlerine uygun olarak yürütülmesini sağlar.
   
  9-      İşletmenin sözleşme gereği yapmak zorunda olduğu işlerin; şartnameye, operasyon planına, işletmenin kalite anlayış ve politikasına uygun olarak yapılmasını sağlar.
   
  10- Tamir ve Bakım için gerekli olan hammadde/malzeme/yarı mamulün stok kontrollerini yapar ve imalat temrinine uygun bir şekilde siparişleri hazırlar.
  11- İş/zaman etütleri yaparak kaynakların en verimli kullanımını sağlamak.
  12- Verimliliğin planlamadan başladığı bilinci ile üretim planlarını hazırlamak. Yetersiz olan insan, zaman kaynaklarını çok iyi kullanmak.
  13- Her dış müşteri siparişlerini yada stok üretimleri bir proje mantığı ile planlamak.
  14- Görevlerinde Üretim Müdürü’ne karşı sorumludur.
  15- Üretimi taahhüt edilen zaman aralıklarında gerçekleştirmek için iş süreçlerini izletmek ve geliştirmek.
  16- Planlı çalışma bilincini aşılamak.
   
  YETKİLER
  1.      Üretim takvimini belirlemek için stok/ambar ve satış ile iş birliği yapmak.
  2.      Önceden tahmin edilmeyen durumlar karşısında üretim planını yeniden düzenlemek.
  3.      Bölüm/birimlerden gelecek fazla mesaiye kalma isteklerini değerlendirmek.
  4.      Zorunlu hallerde hedeflenen iş fazla mesaiye kalınıp bitecek ise fazla mesaiye kalınmasını sağlamak. Fazla mesai sonrası yapılan işleri denetlemek. Gereksiz fazla mesailere kalınmasına engel olmak.
  5.      Periyodik zaman aralıklarında başarılı bölüm/birim personeline belirlenen ödülleri vermek.
  VEKALETİ:
  Üretim/Planlama Müdürü olmadığı durumlarda görevi Pazarlama Müdürü yürütür.
   
  ÜRETİME FARKLI BİR BAKIŞ AÇISI:
   
  9 kadının 1bebeği 1 ayda doğurabileceğini söyleyen kişiye PROJE MÜDÜRÜ denir.
   
  1 bebeği tutup geri kalanların satılarak şirkete kaynak sağlayacağını söyleyen ve PROJE MÜDÜRÜNÜN işten çıkarılmasını öneren kişiye FİNANS MÜDÜRÜ denir.
   
  1 bebeğin 18 ayda ancak doğacağını söyleyen kişiye ÜRETİM MÜDÜRÜ denir.

  Tek bir kadının 1 ayda 9 bebek doğurabileceğini söyleyen kişiye PLANLAMA MÜDÜRÜ denir.
   
  Bebeğin üretim şeklinin illede yanlış olduğunu söyleyen kişiye KALİTE MÜDÜRÜ denir.
   
  Dünyada hiç kadın ve erkek kalmasa o bebeği kendisinin doğurabileceğini söyleyen kişiye PAZARLAMA MÜDÜRÜ denir.
   
  1 kadından 1 bebeği 1 ayda doğurmasını bekleyen kişiye GENEL MÜDÜR denir.
   
  BEBEK FALAN İSTEMEDİĞİNİ SÖYLEYEN KİŞİYE DE MÜŞTERİ DENİR..
   

  Şekil 2 – Yetki ilişkileri ve organizasyon şeması.

    
  Komuta-Kurmay Organizasyon Yapısı:
   
  Bir işletmede faaliyetlerin yürütülmesinde, komuta ilişkilerinin yanında kurmay yetki ilişkilerinden de yararlanılıyorsa o işletmede komuta-kurmay organizasyon yapısı vardır. Bir başka ifadeyle, bir komuta organizasyonuna danışmanlar eklenirse ya da kurmay biçimler eklenirse, komuta-kurmay organizasyondan söz edilir.
   
  Komuta-kurmay organizasyonda faaliyetler yine doğrudan ast-üst ilişkileri çerçevesinde yürütülür. Bu yapı içinde de hiyerarşik kurallara bağlılık ve disiplin mevcuttur.
   
  Kurmay ya da danışmanların görüş ve önerilerinin verimli biçimde değerlendirilebilmesi, komuta ve komuta kurmay organizasyon yapılan arasında önemli bir farklılık yaratır.
   
  Kurmayların değişik konularda vereceği destek, yöneticilerin teknik konulardaki eksiklerini tamamlayabilir. Daha da önemlisi, uzmanların ortaya koyduğu yeni görüşler, öneriler, çözüm yolları işletmelere esneklik kazandırır. Esnekliğin getirdiği daha hoşgörülü bir örgüt kültürünün gelişmesine katkıda bulunabilir.
   
  Buna karşılık, kurmaylardan yeterince yararlanılamaz ve etkili olmaları sağlanamaz ise, komuta-kurmay organizasyonun komuta organizasyonundan farkı kalmaz. Üstelik, kurmaylara yapılan harcamalara bir getiri elde etmeden katlanma durumu ortaya çıkar.
   
   
  Fonksiyonel Organizasyon Yapısı
   
  Fonksiyonel organizasyon, bundan önceki organizasyon yapılarına göre biraz daha karmaşık ve daha uzun açıklamalar gerektiriyor. Biz konuyu, basitten karmaşık olana doğru bir dizi açıklama ile ele alıyoruz. Bu amaçla fonksiyonel organizasyonun da içinde olduğu, değişik yapılan da kısaca göreceğiz.
   
  Şekil 3 – Fonksiyonel organizasyon.
   
  Fonksiyonel organizasyonu, “fonksiyonel yetki ilişkilerinin yaygın biçimde kullanıldığı yapı” olarak tanımlayabiliriz. Bu genel bir tanımdır ve klasik fonksiyonel organizasyon yapısını ifade eder. Fonksiyonel organizasyon yapısı, komuta organizasyonunda fonksiyonel yetki ilişkilerinin kullanılması ile ortaya çıkar. Bu dikkate alındığında komuta-fonksiyonel yapı nitelemesini yapabiliriz. Kurmay ilişkiler de mevcut ise, komuta-kurmay-fonksiyonel organizasyon biçiminde uzun bir ifade kullanabiliriz. Değişik bu niteleme yapılmakla birlikte, yalnızca fonksiyonel organizasyon yapısı demekle aynı anlamı vermiş oluyoruz. Fonksiyonel organizasyon yapısını göstermektedir. Bu yapıda, ihracat müdürü ile işletme müdürü birer komuta yöneticisidir: Bu iki yönetici aynı zamanda üretim bölümünde çalışanlar üzerinde de fonksiyonel yetkiye sahiptir. Şekildeki organizasyon yapısında, işletme müdürü ve ihracat müdürü özellikle kalite ve zamanında üretim konusunda, üretim müdürüne ya da üre-timde çalışanlara müdahale etme ve gerekirse emir verme yetkisine sahiptirler. Bu durumda, üretim bölümünde çalışanlar hem fabrika müdüründen hem de ihracat ve işletme müdürlerinden emir alabilmektedir. Fabrika müdürü komuta yetkisini, ihracat ve işletme müdürleri fonksiyonel yetki kullanmaktadır. Fonksiyonel organizasyon yapısı, önceki yapılara göre uygulanması zor ve değişik nitelikte sorunlar çıkarabilecek bir yapıdır. Bu yapının sözü edilmesi gereken sorunları, fonksiyonel yetkinin kullanımı kısmında açıklanmıştı.
   
  Fonksiyonel organizasyon yapılanmasında en belirgin sorun yöneticiler arasında yaşanan yetki çatışması ve örgütsel karmaşadır. Sorunların en aza indirgenmesinde ve çözümlenmesinde, başta üst yönetim olmak üzere, fonksiyonel yetkiye sahip yöneticiler, komuta yöneticileri ve talimatlara uygun davranmak sorumluluğunda olan astlar çaba göstermelidir.
   
  Ortaya çıkabilecek sorunlara karşılık, fonksiyonel organizasyon yapısı bazı işletmeler için bir zorunluluktur. Birden fazla karmaşık ürünleri olan dış ve bağlı olarak iç çevresi değişken olan, ekip ve proje çalışmaları yaygın olan işletmelerde fonksiyonel organizasyon yapısı etkinlik sağlar ve uygulanmalıdır. Bu tip işletmelerde yalnızca komuta yetki ilişkilerinin kullanıldığı bir yapı sonuçlara ulaşma açısından yeterli olamaz.

   


  Üretim Müdürü Konusu İçin Hakkında Daha Geniş Bilgi İçin TIKLAYINIZ

  Son Güncelleme: 28.7.2012 01:40:51

  Derse Ait Diğer Ders Sunuları
  Genel İşletme - Üretim Müdürü  YORUMLAR
  Yorum Eklenmemiş...

  «««Geri
  4.7.2020 14:08:10
  Bir Bilgi | Paylaş
  Bir zarın herhangi bir yüzü ile onun tam arka yüzündeki rakamların toplamı daima 7'dir.
  DersDoktoru.comSitene Ekle
  Bir Söz | Paylaş
  Sessizlik ihanet etmez.
  (John Boyle O'Reilly)
  DersDoktoru.com Sitene Ekle
  Ders Animasyonları
  Basit Makinalarla Ev Y...
  Çiçeğin Kısımları ve T...
  Kaldırma Kuvveti...
  Tozlaşma...
  Paramesyumda Taşıma...

  Ders Sunuları
  Kuvvet ve Hareket - Ya...
  Atom Teorileri...
  Atom hakkında çalışmal...
  Bilim insanlarının at...
  Atom ve Bilim Adamları...

  Görüntülü Dersler
  Osmanlı'nın Dağılma Dö...
  Gaz Basıncı...
  Genleşme...
  Eylemsizlik...
  Elektriklenme...

  Ders Notları
  Solunum Sistemi - İlkö...
  Enerji Kaynakları ve G...
  Denetleyici ve Düzenle...
  Problem ve Problem Çöz...
  Microsoft Excel 2007...

  Bilim Adamları
  Ebu'l Vefa...
  Diyofantus...
  Charles Hermite...
  Charles Emile Picard...
  Cabir Bin Eflah...

  Deneyler
  Çift Yarık Deneyi - Qu...
  Plazmoliz ve Deplazmol...
  Elektrik Sarkacı (Elek...
  Yüklü Bir Ebonit Çubuğ...
  Yapraktaki Stoma Hücre...

  Terimler
  Hücre içi sindirim...
  Hücre dışı sindirim...
  Humus...
  Homospor...
  Homonom metamerizm...

  İnternet Adresleri
  müzik listeleri...
  Askermekani...
  Ankara Bilgisayar Serv...
  Chip Satışı...
  Ankara Ev Taşıma...
  Sitemiz tüm tarayıcılarla uyumludur. En uygun görüntüyü 1024x768 ve daha üzeri çözünürlükte; 32 bit renk derinliğinde elde edebilirsiniz... ...
  Telif Hakkı © 2009 - LookMer. Tüm Hakları Saklıdır. | Lokman BAŞ