Sayfa Yükleniyor..Lütfen Bekleyiniz..
Ödevyap.net Web sitesine Hoşgeldiniz

Site Ekle
E-Mail:
Şifre:
• Üye Ol Şifremi Unuttum
Aktivasyon Mailim Gelmedi
Hızlı Gezin
Ana Sayfa
Bağlantılar
Becayiş
Bilim Adamları
Biliyor musun?
Deneyler
Ders Animasyonları
Ders Notları
Ders Sunuları
Download
Forum
Görüntülü Dersler
Güzel Sözler
İletişim
Makaleler
Merak Edilenler
Müzik Portalı
Onlinetest
Oyunlar
RSS Kaynaklary
Sınavlar
Terimler Sözlüğü
Top List
Video Paylaşım
YENi ARAYÜZ
Önemli Siteler
Cumhurbaşkanlığı
Başbakanlık
İçişleri Bakanlığı
Dışişleri Bakanlığı
Milli Eğitim Bakanlığı
Ulaştırma Bakanlığı
Maliye Bakanlığı
Sosyal Güvenlik
Resmi Gazete
Nüfus Genel Müdürlüğü
ÖSYM
Muhasebat
E-Devlet

Hızlı Erişim
TC Kimlik Sorgu
ÖSYM Sonuç
SSK Hizmet Süresi
E-Okul Veli
Ehliyet Sınav Sonuçları
ADNKS İstatistik
Seçim Sandığı Sorgula

Dost Siteler
KPSSdoktoru.com
DGSdoktoru.com
Web Avcısı

Tavsiyeler
WarezYükle.com
FenOkulu.net
Site Ekle

Aydın Elektrik
Erbaaliyiz.com
Mustafa Koç

DersDoktoru.Com - Eğitim Psikolojisi - Problem ve Problem Çözme Nedir? Ders Notu Dersi Videosunu İzle - Ders İzle - İnternet TV - İnternet Dersanesi - Online Ders Ders Notları | Ders Animasyonları | Ders Sunuları | Ders Sunumları |

DERS NOTU - Eğitim Psikolojisi - Problem ve Problem Çözme Nedir?

«««Geri

Fen Bilgisi (Fen ve Teknoloji) Ders Notu-Biyoloji Ders Notu-Kimya Ders Notu-Fizik Ders Notu-KPSS Notları-Matematik Ders Notu

Problem ve Problem Çözme Nedir? Ders Notunu Word Olarak İndir Kırık Link Bildir
Bu Sayfayı Paylaş
Facebook'a Ekle Diigo'ya Ekle Google Ekle Yumile Ekle Yahoo Ekle Msn Ekle Netspace Ekle Ask Ekle Clesto Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Submit to Jeqq Spurl Ekle Technorati Ekle Newsvine Ekle Simpy Ekle BlinkList Ekle Shadows Ekle

PROBLEM VE PROBLEM ÇÖZME NEDİR?

Lumsdaine ve Lumsdaine’e göre problem, öğrencinin bulması için verilen, eksik bir noktanın tamamlanması gereken bir ödev değildir. Problem bazı değişikliklerle daha iyi ve farklı olabilecek her şeydir. Bir problemin iki özelliği vardır : Problem bir zorluk içerebilir veya bir fırsat ifade edebilir. İki özellik bir problemde bulunabileceği gibi sadece bir tanesi de yer alabilir. Problemler genellikle belirsizlik, doğruluk ve gerçekliğinden emin olunmayan durumlardan, güçlük içeren sorunlar ve ilişkilerden oluşur. Bir diğer anlamıyla problem; gerginlik, dengesizlik, uyumsuzluk, belirsizlik durumudur. Onları problem durumuna getiren de bu özellikleridir.

Problem çözme genellikle bir soruya cevap vermenin planını yapma, zorlu bir göreve tatmin edici bir durum veya karşılık sunma, bir çözüm önerme veya ilgi göstermedir. Problem çözmede kullanılabilecek çalışmalar şunlar olabilir: Kaynakları tarama, hazır çözümleri kontrol etme, uzman görüşü alma, hemen uygulama, ekip oluşturma vb.

Problem çözme, kavram olarak çok eskiden bu yana kullanılmasına rağmen, ilk olarak Alman eğitimci John Dewey ve Rus eğitimci Lay Vhygotsky tarafından sistemleştirilmiştir. Prawat’a göre, Dewey’in eğitim felsefesi şu şekilde özetlenebilir: Öğrenci, ilgi ve ihtiyaç duyduğu konularla ilgili alışkanlıklarını karşılamak için sınıf ortamına getirir. Öğretmen, öğrencinin ilgi ve ihtiyaçları ile farklı alışkanlıklarına ilgi göstererek etkili öğrenme durumları tasarlamak durumundadır. Bu ilgi ve ihtiyaçlar, gençlerin problem çözme becerileri gibi gizli ve farklı durumlarda gizlenmiş olabilir. Öğretmenin rolü, öğrencilerin birbiri ve ilgi/ihtiyaçları arasındaki problemlerin çözümü için öğrencilere yardımcı olmaktır.

Problemin üç tane temel özelliği vardır:

a)      Problemin karşılaşan kişi için bir güçlük olması

b)      Kişinin onu çözmeye ihtiyaç duyması,

c)      Kişinin bu problemle daha önce karşılaşmamış olduğu, çözümle ilgili bir hazırlığının bulunmasıdır.

Bu özelliklere göre, bir durum veya olayın problem olabilmesi için, insan için bir takım zorluklar getirmesi ve ona sıkıntı vermesi gerekir. Bu durumla daha önceden karşılaşmamış olan kişi bu zorluğun üstesinden gelmek için uğraşma ihtiyacı duyacak, problemi giderme çabası gösterecektir. Bu özelliklerden de anlaşıldığı gibi, aynı olaylar herkes için aynı derecede problem değildir. Bu da kişilerin daha önceden bu tür bir problemle karşılaşmış olmasına, olaylara bakış tarzına ve probleme yaklaşım tarzına göre değişiklik gösterir.

            Yukarıda verilen tabloyu incelediğimizde, her bilim dalı için problem çözmenin farklı uygulanışları görülmektedir. Bu yöntemler diğer bilim dallarında için de uygulanabilir. Yani yaratıcı düşünme yöntemi, psikoloji dalında kullanıldığı gibi fen bilimlerinde de rahatlıkla kullanılabilir. Çünkü hepsi de var olan bir problemi çözmeye ve en iyi çözümü bulmaya çalışmaktadır. Önemli olan ortadaki bir güçlüğü ortadan kaldırmak olduğuna göre, problem çözen kişiye en mantıklı ve uygun olan yöntemi kullanması çözümü kolaylaştıracaktır.

            Yaşantımız boyunca çeşitli problemlerle karşılaştığımız halde, bunların çoğu üzerinde somut olarak durmayız. Bunlar yaşantımızda “bazı güçlükler” olarak geçip gider. Öğrencileri hayata, okulda hazırladığımız için onlara problemlerin çözümünü okulda vermeliyiz. Bu bir ders konusu olarak değil, davranışlarını etkileyebilecek bir faaliyet şeklinde olmalıdır. Öğrenciler daha iyi düşünebilmeli ve problemlere bilimsel bir yaklaşımla ulaşmalıdırlar. Böylece sonuca daha kolay varacak ve elde edilen sonuçta işine yarayacaktır.

 Problemler yapı olarak iki kısma ayrılır:

a)      İyi yapılandırılmış (rutin) problemler (Tek çözümlü),

b)      İyi yapılandırılmamış (Rutin olmayan) problemler (Çok çözümlü)

 a)      İyi Yapılandırılmış Problemler: Bu tür problemler daha çok okulda ve ders kitaplarında yer alan, matematiksel çözümler içeren ve tek bir doğru cevabı olan problemlerdir. Bir fizik dersinde hareket konusu ile ilgili verilmiş olan problemde, hız ve uzaklık değerleri verildiğinde öğrenci A noktasından hareket eden bir arabanın ne kadar sürede B noktasına ne kadar sürede gideceğini hesaplayabilir. Bu problemde tek bir doğru cevap vardır. Yapılacak değerlendirmede bu cevap haricindeki bütün cevaplar yanlış olacaktır.

b) İyi Yapılandırılmamış Problemler: Tek bir doğru cevabının olmadığı, günlük yaşamda karşılaşılan problemleri kapsayan problem türüdür. Bu konuda özellikle Kohlberg’in yapmış olduğu çalışmalar dikkat çekmektedir. Kohlberg’in kullandığı örnek problemlerden bir tanesi şudur: “Joe’nin babası, Joe 50 dolar kazandığı taktirde onu kampa götüreceğine söz vermiştir. Fakat daha sonra fikrini değiştirmiş, Joe’den kazandığı parayı kendisine vermesini istemiştir. Joe’de yalan söyleyerek 10 dolar kazandığını söylemiş, 40 doları kampta kullanmak üzere kendisine ayırmıştır. Joe kampa gitmeden önce, küçük kardeşi Alex’e, babasına yalan söylediğini ve kazandığı para miktarını söylemiştir. Alex bu durumu babasına söylemeli midir?”. Örnekte de görüldüğü gibi, bu tür problemlerin tek bir cevabı yoktur. Bu kişinin ahlaki yapısına, yetiştiği çevreye ve inandığı değerlere göre değişmektedir. Okul, insanlara gerçek yaşamı öğreten bir kurum olduğundan, burada yapılan eğitimin bu tür problemlere yer vermesi gerekmektedir. İyi yapılandırılmamış problemlerin çözümlerinin amacı, problem çözmenin mantığını ve doğasını kavrama, bir problemle karşılaşıldığında uygun stratejiyi seçme, kullanma ve sonuçları yorumlama yeteneklerini geliştirmektir.

            Genel olarak iyi yapılandırılmamış problemler, problemin açık tanımının yapılamadığı, çözümleri belirlemenin işlemlere bağlı olduğu ve çözümü değerlendirmek için kriterlerin olduğu durumlar olarak tanımlanmaktadır. İyi yapılandırılmamış problemleri çözerken tek bir bilim dalına bağlı kalınmaz. Kişinin o zamana kadar bilgi edindiği alanlardaki bütün birikimi işin içine girer. Bilgi, sadece gerçekleri bulmak için kullanılmaz aynı zamanda eğitim içeriğini öğrenmek ve diğer özel konulardaki bilgiyi almak ve kullanmak için kullanılır. Her konudaki bilgi birikimi, problemi çözmek için kullanılabilir. Uzmanlar, okulda gerçek yaşamla ilgili sunulan problemlerin, gerçek dünyada başarılı olmak için öğrencilerin bilmesi gereken şeyler ve okulda öğrenecekleri şeyler arasında başarılı bir şekilde köprü görevi görebileceğini söylemektedirler.

Problemi çözme, bir sonuç değil bir süreçtir. Problemle karşılaşan kişilerin problemin üstesinden gelmek için gösterdikleri çabaya “problem çözme süreci” denir. Altun,  problem çözmenin, ne yapılacağının bilinmediği durumlarda yapılacak olanı bilmek olduğunu söylemektedir. Thornton’a göre ise, problemin çözülmesi, bir amacınız olup da ona nasıl ulaşacağınızı bilmediğiniz zaman ne yaptığınızdır. Yeni bir çözümün nasıl çözüleceğini belirlemek; öğrencileri, çabalarını değerlendirmeye, yeni fikirler üretmeye ve yeni stratejiler geliştirmeye iten entelektüel ve meydan okuyan bir iştir.

Sadece son ürüne (çözüm) bakılarak karar vermek doğru değildir. Çünkü problem çözme süreci, problemin fark edilmesi ile başlar. Bu problem hakkında bilgi edinilir, kaynaklara başvurulur ve veriler toplanır. Problem çözücü, eldeki verilere göre bir takım hipotezler geliştirerek bunlar arasından seçim yapar. Daha sonra en iyi çözüm yolunun hangisi olduğuna karar vererek sonuca yani problemin çözümüne gider. Robertson’a  göre öğrenciler problemin içine girdiklerinde problemi çözmek için özellikle zihinlerinde meydana gelen çözümler için bol miktarda tahminde bulunurlar. İlk olarak yapılan iş, problemi uzun dönemli hafızaya atmaktır. Görüldüğü gibi, problem çözmede sadece sonuçla ilgilenmek yapılan çalışmanın küçük bir kısmını ilgilendirmektir. Daha önceden başlayan çalışmalar problemin çözümünde büyük rol oynar.

Problem çözme sürecinin basamakları Kneeland’a göre şu şekildedir:

a)      Problemin farkına varma

b)      Gerekli bilgilerin toplanması

c)      Problemin temeline inme

d)      Çözüm yollarının araştırılması ve bulunması

e)      En uygun çözüm yolunun tespiti

f)       Problemi çözme

 Edinilen bilgiler bilimsel araştırma süreçlerinin ne oranda kazandırıldığına bağlıdır. Bu süreç becerisini kazandırmak için Gallagher ve Stepien’e göre şu adımların uygulanması gerekmektedir:

a)      Problem hakkında (ilginç, önemli ve işlenebilir) düşünmek,

b)      Problemin ne olduğunu tam olarak öğrenmek,

c)      Problemin çözümüne katkısı olabilecek deney/gözlem/hesaplamaların neler olduğuna karar vermek,

d)      Deney/gözlem/hesaplamaları uygulamak

e)      Problemin daha iyi anlaşılmasına gerçekten katkısı olan sonuçların olup olmadığına karar vermek, (Bu basamakta karar verilemezse b basmağına tekrar dönülür ve problemdeki eksiklikler giderilir)

f)        Sonuçları bildirmek, konuşmak ve yayınlamak.

Morales-Mann ve Kaitell ise bu süreci şu şekilde belirtmişlerdir:

a)      Problemi anlama,

b)      Problem hakkında bilgiler edinme,

c)      Problemi çözmek için bilgilerini sentez etme ve uygulama,

d)      Öğrendiklerini aktarma.

Yapılan çalışmalar, problemleri çözen, karar veren ve sebepleri bilen kişilerin ön plana çıktığını göstermektedir. Yani bilgiyi alan değil, bu bilgiyi geliştiren ve mantıklı biçimde karar alan insanlar ön plana çıkmaktadır.

 Öğrenciler arasında da farklı problem çözme yaklaşımları vardır. Bütün düzeylerdeki öğrencilerin bir probleme yaklaşım stilleri aynı değildir. Bloom’un bir çalışmasını incelemiş olan Ornstein ve Lasley, problem çözmede başarılı olan ve olmayan öğrenciler arasındaki farklılıkları şu şekilde belirtmişlerdir: 

1)      Problemi Anlamak: Başarılı problem çözücüler, çözümü denemek için biran önce başlama ve işaretleri seçmeye başlarlar.

 2)      Önceki Bilgileri Kullanmak: Başarılı öğrenciler, problemi çözmek için önceki bilgilerinden yararlanırlar. Başarısız öğrenciler bilgiye sahip gibi görünürler ama onu kullanmazlar. Nasıl ve nereden başlayacaklarını bilemezler.

      3)      Problem Çözme Stili: Başarılı öğrenciler yaptıkları şeylerde daha çok aktif olurlar ve daha çok açıklama yaparlar. Mümkün olduğu kadar problemi basitleştirirler veya bütünle ilişkisi olmayan kısımları çıkarırlar. Başarısız öğrenciler, yaptıkları şeyleri kısa bir şekilde açıklarlar ve nadiren bunları sınıflarlar. Bu öğrenciler, parçaları analiz etme çabası göstermezler.

 4)      Problem Çözmeye Karşı Tutum: Başarılı öğrenciler değişiklik durumunda güven içinde davranırlar. Başarısızlar ise güven eksikliğine sahiptirler bu nedenle hayal kırıklığına uğrarlar.


Bu Sayfayı Paylaş
Facebook'a Ekle Diigo'ya Ekle Google Ekle Yumile Ekle Yahoo Ekle Msn Ekle Netspace Ekle Ask Ekle Clesto Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Submit to Jeqq Spurl Ekle Technorati Ekle Newsvine Ekle Simpy Ekle BlinkList Ekle Shadows Ekle
Ders Notunu Word Olarak İndirKırık Link Bildir
Problem ve Problem Çözme Nedir? Hakkında Daha Geniş Bilgi İçin TIKLAYINIZ
18.05.2021 00:23:05
Bir Bilgi | Paylaş
Noel Baba'nın (olmayan) geyiklerinin adları: Dasher, Dancer, Prancer, Vixen, Comet, Cupid, Donder, Blitzen ve Kırmızı Burunlu Rudolph.
DersDoktoru.comSitene Ekle
Bir Söz | Paylaş
Savaş insan toplulukları arasındaki çatışmanın en azgın biçimidir; aynı zamanda en trajik.
(Albert Einstein)
DersDoktoru.com Sitene Ekle
Ders Animasyonları
Basit Makinalarla Ev Y...
Çiçeğin Kısımları ve T...
Kaldırma Kuvveti...
Tozlaşma...
Paramesyumda Taşıma...

Ders Sunuları
Kuvvet ve Hareket - Ya...
Atom Teorileri...
Atom hakkında çalışmal...
Bilim insanlarının at...
Atom ve Bilim Adamları...

Görüntülü Dersler
Osmanlı'nın Dağılma Dö...
Gaz Basıncı...
Genleşme...
Eylemsizlik...
Elektriklenme...

Ders Notları
Solunum Sistemi - İlkö...
Enerji Kaynakları ve G...
Denetleyici ve Düzenle...
Problem ve Problem Çöz...
Microsoft Excel 2007...

Bilim Adamları
Ebu'l Vefa...
Diyofantus...
Charles Hermite...
Charles Emile Picard...
Cabir Bin Eflah...

Deneyler
Çift Yarık Deneyi - Qu...
Plazmoliz ve Deplazmol...
Elektrik Sarkacı (Elek...
Yüklü Bir Ebonit Çubuğ...
Yapraktaki Stoma Hücre...

Terimler
Hücre içi sindirim...
Hücre dışı sindirim...
Humus...
Homospor...
Homonom metamerizm...

İnternet Adresleri
müzik listeleri...
Askermekani...
Ankara Bilgisayar Serv...
Chip Satışı...
Ankara Ev Taşıma...
Sitemiz tüm tarayıcılarla uyumludur. En uygun görüntüyü 1024x768 ve daha üzeri çözünürlükte; 32 bit renk derinliğinde elde edebilirsiniz... ...
Telif Hakkı © 2009 - LookMer. Tüm Hakları Saklıdır. | Lokman BAŞ