Sayfa Yükleniyor..Lütfen Bekleyiniz..
Ödevyap.net Web sitesine Hoşgeldiniz

Site Ekle
E-Mail:
Şifre:
• Üye Ol Şifremi Unuttum
Aktivasyon Mailim Gelmedi
Hızlı Gezin
Ana Sayfa
Bağlantılar
Becayiş
Bilim Adamları
Biliyor musun?
Deneyler
Ders Animasyonları
Ders Notları
Ders Sunuları
Download
Forum
Görüntülü Dersler
Güzel Sözler
İletişim
Makaleler
Merak Edilenler
Müzik Portalı
Onlinetest
Oyunlar
RSS Kaynaklary
Sınavlar
Terimler Sözlüğü
Top List
Video Paylaşım
YENi ARAYÜZ
Önemli Siteler
Cumhurbaşkanlığı
Başbakanlık
İçişleri Bakanlığı
Dışişleri Bakanlığı
Milli Eğitim Bakanlığı
Ulaştırma Bakanlığı
Maliye Bakanlığı
Sosyal Güvenlik
Resmi Gazete
Nüfus Genel Müdürlüğü
ÖSYM
Muhasebat
E-Devlet

Hızlı Erişim
TC Kimlik Sorgu
ÖSYM Sonuç
SSK Hizmet Süresi
E-Okul Veli
Ehliyet Sınav Sonuçları
ADNKS İstatistik
Seçim Sandığı Sorgula

Dost Siteler
KPSSdoktoru.com
DGSdoktoru.com
Web Avcısı

Tavsiyeler
WarezYükle.com
FenOkulu.net
Site Ekle

Aydın Elektrik
Erbaaliyiz.com
Mustafa Koç

DersDoktoru.Com - Fen ve Teknoloji - Solunum Sistemi - Ä°lköğretim 6 Ders Notu Dersi Videosunu İzle - Ders İzle - İnternet TV - İnternet Dersanesi - Online Ders Ders Notları | Ders Animasyonları | Ders Sunuları | Ders Sunumları |

DERS NOTU - Fen ve Teknoloji - Solunum Sistemi - İlköğretim 6

«««Geri

Fen Bilgisi (Fen ve Teknoloji) Ders Notu-Biyoloji Ders Notu-Kimya Ders Notu-Fizik Ders Notu-KPSS Notları-Matematik Ders Notu

Solunum Sistemi - İlköğretim 6 Ders Notunu Word Olarak İndir Kırık Link Bildir
Bu Sayfayı Paylaş
Facebook'a Ekle Diigo'ya Ekle Google Ekle Yumile Ekle Yahoo Ekle Msn Ekle Netspace Ekle Ask Ekle Clesto Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Submit to Jeqq Spurl Ekle Technorati Ekle Newsvine Ekle Simpy Ekle BlinkList Ekle Shadows Ekle

Bu konuda;

 • Solunum sistemini oluşturan yapı ve organları,
 • Akciğerlerin yapısını,
 • Alveol - kılcal damar arasındaki gaz alış-verişini,
 • Soluk alıp verme mekanizmasını,
 • Teknolojik gelişmelerin solunum sistemi sağlığına olumlu-olumsuz etkilerini,
 • Solunum sisteminin sağlığının korunmasını

öğreneceksiniz.


Solunum; bütün canlıların ortak özelliklerindendir. Tüm canlılar solunum yapar. Solunumun amacı yaşamsal faaliyetlerin sürdürülmesi için gerekli olan enerjiyi sağlamaktır. Bu enerji, yediğimiz besinlerin hücrelerde oksijenle yanması sonucu oluşur. Biliyorsunuz ki yanma olayı oksijen olmadan gerçekleşmez ve yanma sonucu da karbondioksit denilen gaz oluşur.

İnsanlar hücrelerinde besinlerin yakılması için gerekli oksijeni nasıl alır? Besinler yakıldıktan sonra oluşan karbondioksiti nasıl dışarı atar?

Vücudumuzda bunları gerçekleştiren sistem solunum sistemimizdir. Kısacası soluk alıp-verme olayında görevli olan bu yapı ve organların hepsine birden solunum sistemi deriz.

Solunum sisteminin görevi; vücut hücreleri için gerekli olan oksijeni havadan alıp, hücrelerimizde oluşan karbon dioksiti ise vücudumuzdan uzaklaştırmaktır.

Solunum sistemimizi oluşturan organ ve yapılar şunlardır;

Burun

 

Yutak
Gırtlak
Soluk Borusu
Bronş ve Bronşçuklar
Akciğerler-
Alveoller (Hava Kesesi)
Diyafram Kası
Alveollerin görünüşü Alveollerin Yapısı

Dolaşım sisteminde kanın temizlenmek için akciğere getirildiğini öğrenmiştik.

Şimdi de teker teker solunum sistemini oluşturan organların görevlerine bakalım.

Burun: Solunum sisteminin başlangıç kısmıdır. Görevleri:

 • Havanın kokusunu algılama
 • Kuru havanın nemlendirilmesini sağlama (burun içerisindeki mukus tabakası sayesinde)
 • Serin havanın vücut sıcaklığına getirilmesini sağlama (burun içerisindeki kılcal damarlar sayesinde)
 • Havadaki toz, polen ve mikropların tutulmasını sağlama (burun kılları ve mukus tabakası sayesinde)

Yutak: Burun ve ağız boşluğuyla yemek ve soluk borusunun birleştiği kısımdır. Yutağın yapısında hareketli bir kapakçık vardır. Solunan havanın soluk borusuna, yiyeceklerin yemek borusuna geçmesini sağlar. Burada bulunan bademcikler (lenf düğümü) havayı mikroplardan temizler.

Gırtlak: Soluk borusunun başlangıcında bulunan kıkırdak bir yapıdır. Yutaktan gelen havayı soluk borusuna iletir. Ses oluşumunu sağlayan ses telleri burada bulunur.

Soluk Borusu: Havanın gırtlaktan akciğerlere taşınmasını sağlar. İnce uzun ve boru şeklinde olan bir yapıdadır. İç yüzeyi mukusla kaplı kıkırdak bir yapısı vardır. Kıkırdak halkaların üst üste dizilmesinden oluşmuştur. Mukus sayesinde havanın temizlenmesini sağlar. Tutulan yabancı maddeler mukus salgısı sayesinde balgam şeklinde dışarı atılır.

Bronş ve Bronşçuklar: Bronşlar soluk borusunun sağ ve sol akciğerlere bağlanmasını sağlayan yapıdır. Bronşlar akciğerlerin içinde ağaç kökleri şeklinde dallanarak bronşçuk denen yapılara ayrılır. Her bir bronşçuk ise alveol (hava kesesi) denilen yapılarla sonlanır.

Alveoller: Bronşların uç noktasıdır. Çevresi çok sayıda kılcal damarlar ile çevrilidir. Kan ile gaz (oksijen ve karbondioksit) alış-verişi burada gerçekleşir. Yapısı çok ince zar şeklindedir.

Alveolleri açabilme fırsatımız olsaydı yaklaşık 150 m2 genişliğinde bir yüzeyi (geniş bir ev kadar) kaplayabilirdi.

Akciğerler: Göğüs boşluğunda, biri sağda diğeri solda olmak üzere bir çift akciğerimiz bulunur. Sol akciğerimiz kalbimizin solda olması sebebiyle sağ akciğere oranla daha küçüktür. Pembe renkli ve süngerimsi yapıda olan akciğerlerimizi göğüs kafesimiz korur. Akciğerlerin yapısında alveoller bulunur.

Diyafram: Göğüs boşluğunun alt, karın boşluğunun üst kısmında bulunan soluk alıp vermede görevli  yapılardan birisidir. Diyafram kaslardan oluşan geniş yüzeyli bir yapıdır. Göğüs boşluğunun karın boşluğuna doğru genişlemesini sağlar. Böylece

Solunum ve Kanın Temizlenmesi

Küçük kan dolaşımında akciğer atardamarı ile akciğerlere getirilen oksijence fakir kan, burada karbon dioksitleri hava keselerine bırakır ve hava keselerinden de oksijeni alarak vücuda dağılmak üzere akciğer toplardamarı ile tekrar kalbe gider.

Soluk Alıp - Verme

Akciğerler düzenli olarak büyüyüp küçülerek dış ortamla hava alış-verişini sağlar. Bu olaya soluk alış verişi denir. Sağlık bir insan dakikada ortalama 15-20 defa soluk alıp-verir. Soluk alış-verişi küçük dolaşımın gerçekleşmesiyle ilişkili olarak görev yapar. Soluk alışı sırasında havadaki oksijen alveollere, alveollerdeki oksijen kana, kandaki karbon dioksit alveollere geçer. Temizlenen kan kalbe, alveollere bırakılan karbon dioksit ise soluk verirken dışarıya atılır. Soluk alma-verme olayında; diyafram, kaburga kemikleri ve kaburga kemikleri arasındaki kaslar rol oynar.

Soluk Alma
Dış ortamdaki havanın vücuda alınarak akciğerlere iletilmesidir. Soluk alma sırasında, kandaki karbon dioksit miktarı azalır, oksijen miktarı artar. Soluk alırken aşağıdaki olaylar gerçekleşir:

 • Kaburgalar arası kaslar ve diyafram kası kasılır.
 • Göğüs boşluğunun hacmi genişler.
 • Akciğer genişler ve iç basıncı düşer.
 • Oksijence zengin haca akciğerlere dolar.
 • Oksijen kana, karbon dioksit alveollere (hava keselerine) geçer.

Soluk Alma

Soluk Verme
Akciğerdeki havanın vücut dışına itilmesi olayıdır. Vücuttaki kirlenmiş hava atılır. Karbon dioksit ile birlikte yanma sonucu oluşan su buharı da dışarı atılır. Soluk verirken aşağıdaki olaylar gerçekleşir:

 • Kaburgalar arası kaslar ve diyafram gevşer.
 • Göğüs boşluğunun hacmi azalır.
 • Akciğerler küçülür ve iç basın artar.
 • Alveollerden karbon dioksitçe zengin hava dışarı atılır.

Soluk Verme

Her bir akciğerde solunum yüzeyini artıracak şekilde dizilmiş alveollerin sayısı yaklaşık 300.000.000 (300 milyon)'dur.

Soluk alıp verme ve solunum sistemiyle ilgili bir video izleyelim:

Solunum Sisteminin Sağlığı

Hava kirliliği, sigara, alkol kullanımı ve bazı kimyasal maddeler solunum organlarımızı olumsuz olarak etkiler.

Ülkemizde her yıl 4000 civarında karı-kocadan biri pasif sigara dumanı ile eşinin ölümüne neden olmaktadır.

Ülkemizde her yıl iş yerlerinde çalışanlar pasif sigara dumanı ile 4500 civarında mesai arkadaşının ölümüne sebep olmaktadır.

Solunum sisteminin yapı ve çalışmasına zarar veren faktörlere örnek olarak şunları söyleyebiliriz:

 • Hava kirliliğinin yüksek olduğu yerlerde yaşama
 • Sigara, alkol ve uyuşturucu gibi zararlı maddelerin kullanılması
 • Nezle ve grip gibi solunum yolları hastalıklarına yakalanma
 • Burnun karıştırılması, burun kıllarının koparılması
 • Keskin kokulu olan maddelerin koklanması
 • Kimyasal maddelerin solunum yolu organları ile teması

Solunum yolu hastalıklarından bazıları; bronşit, zatürre, verem (tüberküloz), astım, gırtlak kanseri, akciğer kanseri, grip, nezle, sinüzit gibi hastalıklardır. Günümüzde bu tür hastalıklar erken teşhis ve yeni teknolojik gelişmeler sayesinde tedavi edilebilmektedirler.

Çeşitli antibiyotikler, ilaçlar ve aşılar, astım tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar ile bronş ve bronşçukların iç yapısını incelemede kullanılan bronkoskop denilen alet bu teknolojik gelişmelerden bazılarıdır.

Teknolojik gelişmeler bu hastalıkların giderilmesinde ne kadar etkili ise de bazen solunum sistemi sağlığımızı tehdit etmektedir. Sanayileşme, egzoz gazları, çeşitli boyalar, vernikler ve inşaat ve otomobil sanayisinde yaygın olarak kullanılan asbest soluduğumuz havanın kirlenmesine sebep olmaktadır. Oluşan bu hava kirliliği ise solunum yolu rahatsızlıklarına yakalanmamızı kolaylaştırmaktadır.

Solunum sistemimizin sağlığı için; sigaradan ve sigara içilen ortamlardan uzak durmalıyız, soluduğumuz havanın temiz olmasına, kışları üşütmemeye, içeriğini bilmediğimiz maddeleri koklamamaya dikkat etmeliyiz.

Sigaradaki Zararlı Maddeler
Sigarada metan (bataklık gazı) gazından metanole (roket yakıtı), amnoksiadan (tuvalet temizleyicisi) fare zehirine kadar yaklaşık 4000 adet zehirli-zararlı madde olduğunu biliyor muydunuz?

Aldığımız nefesin daha sağlıklı olması için burnumuzdan nefes almalıyız.

Burnumuzdan nefes alırken yabancı maddeler burun içerisindeki kıllar ve mukus tabakası tarafından tutulur ve hava nemlendirilerek ısıtılmış olur.

Verem gibi bulaşıcı hastalıklara karşı önceden aşı yaptırmalı, hapşırırken ve öksürürken mendil kullanmalıyız. Düzenli spor yapmalı ve dengeli beslenmeliyiz.


Bu Sayfayı Paylaş
Facebook'a Ekle Diigo'ya Ekle Google Ekle Yumile Ekle Yahoo Ekle Msn Ekle Netspace Ekle Ask Ekle Clesto Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Submit to Jeqq Spurl Ekle Technorati Ekle Newsvine Ekle Simpy Ekle BlinkList Ekle Shadows Ekle
Ders Notunu Word Olarak İndirKırık Link Bildir
Solunum Sistemi - İlköğretim 6 Hakkında Daha Geniş Bilgi İçin TIKLAYINIZ

Derse Ait Diğer Ders Notları
Biyoloji-Fen ve Teknoloji - Mitoz Bölünme
Biyoloji-Fen ve Teknoloji - Vitaminler
Biyoloji-Fen ve Teknoloji - Mikroskopta Ön Hazırlık
Fen ve Teknoloji - Hücre
Biyoloji-Fen ve Teknoloji - Hücre
Biyoloji-Fen ve Teknoloji - Destek ve Hareket
Biyoloji-Fen ve Teknoloji - Dokular
Biyoloji-Fen ve Teknoloji - Duyu Organları
Biyoloji-Fen ve Teknoloji - Hayvanlar Alemi
Biyoloji-Fen ve Teknoloji - Karbonhidratlar
Biyoloji-Fen ve Teknoloji - Taşıma ve Dolaşım Sistemi
Biyoloji-Fen ve Teknoloji - Yağlar
Biyoloji-Fen ve Teknoloji - Solunum Sistemi
Biyoloji-Fen ve Teknoloji - Sindirim Sistemi
Biyoloji-Fen ve Teknoloji - Sinir Sistemi
Biyoloji-Fen ve Teknoloji - Endokrin Sistem
Biyoloji-Fen ve Teknoloji - Proteinler
Fen ve Teknoloji - Bilimsel Yöntem
Biyoloji-Fen ve Teknoloji - Taksonomi
Biyoloji-Fen ve Teknoloji - Vücudumuz Bilmecesini Çözelim
Biyoloji-Fen ve Teknoloji - Canlılar Dünyasını Gezelim-Tanıyalım
Biyoloji-Fen ve Teknoloji - Virüsler
Biyoloji-Fen ve Teknoloji - Virüsler - 2
Biyoloji-Fen ve Teknoloji - Canlıların Çeşitliliği
Biyoloji-Fen ve Teknoloji - Canlılar ve Hayat
Biyoloji-Fen ve Teknoloji - DNA
Biyoloji-Fen ve Teknoloji - Bağışıklık Sistemi
Biyoloji-Fen ve Teknoloji - Boşaltım
Biyoloji-Fen ve Teknoloji - Çiçekli Bitkilerde Üreme, Büyüme, Gelişme
Biyoloji-Fen ve Teknoloji - Hayvanlarda Üreme, Büyüme ve Gelişme
Biyoloji-Fen ve Teknoloji - Vücudumuzda Sistemler
Biyoloji-Fen ve Teknoloji - Enzimlerin Yapısı ve İşleyişi
Biyoloji-Fen ve Teknoloji - RNA (Ribo Nükleik Asit)
Biyoloji-Fen ve Teknoloji - Toprak Canlıları-Bakteriler
Biyoloji-Fen ve Teknoloji - Biyoloji Ders Notları
Biyoloji-Fen ve Teknoloji - Hücre
Biyoloji-Fen ve Teknoloji - Nükleik Asitler ve Protein Sentezi
Biyoloji-Fen ve Teknoloji - Bitkiler
Biyoloji-Fen ve Teknoloji - Kelebekler
Biyoloji-Fen ve Teknoloji - Virüsler-III
Biyoloji-Fen ve Teknoloji - Denetleyici ve Düzenleyici Sistemler - Sinir Sistemi
Fen ve Teknoloji - Enerji Kaynakları ve Geri Dönüşüm
Fen ve Teknoloji - Solunum Sistemi - İlköğretim 6YORUMLAR
Yorum Eklenmemiş...

«««Geri
01.12.2020 21:24:20
Bir Bilgi | Paylaş
Eskiden mumyaların ayak parmaklarının tek tek sarılarak mumyalandığını biliyormusunuz?
DersDoktoru.comSitene Ekle
Bir Söz | Paylaş
Aynı nehirde iki kez yıkanamazsın, çünkü sonradan akan su ilk akan sudan farklıdır.
(Heraclitus)
DersDoktoru.com Sitene Ekle
Ders Animasyonları
Basit Makinalarla Ev Y...
Çiçeğin Kısımları ve T...
Kaldırma Kuvveti...
Tozlaşma...
Paramesyumda Taşıma...

Ders Sunuları
Kuvvet ve Hareket - Ya...
Atom Teorileri...
Atom hakkında çalışmal...
Bilim insanlarının at...
Atom ve Bilim Adamları...

Görüntülü Dersler
Osmanlı'nın Dağılma Dö...
Gaz Basıncı...
Genleşme...
Eylemsizlik...
Elektriklenme...

Ders Notları
Solunum Sistemi - İlkö...
Enerji Kaynakları ve G...
Denetleyici ve Düzenle...
Problem ve Problem Çöz...
Microsoft Excel 2007...

Bilim Adamları
Ebu'l Vefa...
Diyofantus...
Charles Hermite...
Charles Emile Picard...
Cabir Bin Eflah...

Deneyler
Çift Yarık Deneyi - Qu...
Plazmoliz ve Deplazmol...
Elektrik Sarkacı (Elek...
Yüklü Bir Ebonit Çubuğ...
Yapraktaki Stoma Hücre...

Terimler
Hücre içi sindirim...
Hücre dışı sindirim...
Humus...
Homospor...
Homonom metamerizm...

İnternet Adresleri
müzik listeleri...
Askermekani...
Ankara Bilgisayar Serv...
Chip Satışı...
Ankara Ev Taşıma...
Sitemiz tüm tarayıcılarla uyumludur. En uygun görüntüyü 1024x768 ve daha üzeri çözünürlükte; 32 bit renk derinliğinde elde edebilirsiniz... ...
Telif Hakkı © 2009 - LookMer. Tüm Hakları Saklıdır. | Lokman BAŞ