Hızlı Gezin | Ana Sayfa | Bağlantılar | Becayiş | Bilim Adamları | Biliyor musun? | Deneyler | Ders Animasyonları | Ders Notları | Ders Sunuları | Download | Forum | Görüntülü Dersler | Güzel Sözler | İletişim | Makaleler | Merak Edilenler | Müzik Portalı | Onlinetest | Oyunlar | RSS Kaynaklary | Sınavlar | Terimler Sözlüğü | Top List | Video Paylaşım | YENi ARAYÜZ |

  Üye Olacağım | Şifremi Unuttum | Aktiv. Emailim Gelmedi Email Adresi :
Şifre :  
Forum Anasayfa | Kategori Dökümü | Kurallar | Chat | Tavsiye Et | İletişim


Forumda Ara :
Diz :
Forum Hızlı Menu :
Forum >> Her telden >> Eğitim

Öğrencide Dikkat Eksikliği ve Çalışma - Çalıştırma Yöntemleri | DersDoktoru.com Forum
Konu Okunuyor
Moderatör yok Bu kategorideki ziy.sayısı1 kişi aktif Bu konuya cevap vereceğim Bu kategoride yeni konu açacağım
02 Nisan 2010 Cuma Okunma :Bugün 3 Toplam 21116 Konuyu Takip Listeme ekle Bu konuya cevap vereceğim
lookmer (SA)
Konu-228 : %4
Mesaj-50 : %30
lookmer
TOKAT
Erkek Yaş:37
Ögretmen
Teşekkür Et İçeriğe puan ver Üyeye mesaj gönder Konuyu arkadaşına öner Üyenin tüm kayıtları

Bu Sayfayı Paylaş
Facebook'a Ekle Google Ekle Yumile Ekle Yahoo Ekle Msn Ekle Netspace Ekle Ask Ekle Clesto Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Submit to Jeqq Spurl Ekle Technorati Ekle Newsvine Ekle Simpy Ekle BlinkList Ekle Shadows Ekle
Öğrencide Dikkat Eksikliği ve Çalışma - Çalıştırma Yöntemleri Puan : #124


Öğretmenler, öğrenciler ve velilerin en fazla şikayet ettiği konulardır DİKKAT EKSİKLİĞİ. Dikkati bir konuya toplayamama, odaklanamama, kontrolsüz konudan uzaklaşma, vb...

Bu konuya giriş yaparken, dikkat eksikliğinin, Türkiye’deki öğrenci ve veliler için en temel sorun olduğunun altını özellikle çizmek isterim.

Aslında dikkat eksikliği, büyük ölçüde öğrencilik sonrası, yaşamın içinde de bizimle birlikte olduğu için, karşımızdakini dinleyememe, bu nedenle de iletişim kuramama, kırıcı olma gibi durumlara da sıklıkla rastlanmaktadır.

Benim, eğitim adına gördüğüm manzara genellikle, öğrenci dersi, veli de çocuğunu gerektiği gibi dinleyemez.
Bunun sonucunda da öğrenci dersi, veli de çocuğunu anlayamaz.

Peki dikkat eksikliği nedir? Şimdi ona bakalım.

Aslında hiperaktivite kaynaklı bir sorun olan dikkat eksikliği; odaklanamama, başladığı bir işi tamamlayamama, uzun süre masada kalıp ders çalışamama, sınıfta ders anında sıkılma, el ve ayaklarla ritim yapma, etrafındakilerle ders anında dahi iletişim kurma ihtiyacı, şeklinde karşımıza çıkar.

Dikkat eksikliği sorunu olan öğrenciler üzerinde yaptığım, araştırma ve gözlemlerimde, bazı öğrencilerin sabitlenmiş bir bakış, donmuş bir yüz ifadesiyle, adeta pür dikkat dersi dinliyormuş, pozisyonunda durmalarına rağmen, o anda anlatılan hiçbir şeyi duymadığına tanık oldum.

Öğrencilik terminolojisinde “dersten kopma”, yaşamın içinde “kafa dalgınlığı” diye tanımlanan bu durumların hepsi, hangi dönemde yaşanırsa yaşansın sorunlara yol açmaktadır.

Dikkat eksikliği yaşayan öğrenci; işlem hatası, optik formda kaydırma, okuma hatası ve okuduğunu aklında tutamama durumu yaşarken; yetişkin insanlar olarak bizler de dikkat eksikliğinin etkisiyle, trafik kazası, kırmızı ışığı fark etmeme, hatalı sollama (mesafeye yoğunlaşamama – sabırsızlık) gibi durumlar yaşarız.


Öğrenci ve yetişkinlerin yaşadığı dikkat eksikliğini vermekteki amacımız, ailelerin ve yetişkinlerin, öğrenciyi kendi üzerlerinden hareketle daha iyi anlamasını sağlamaktır.

DERS ANINDA DİKKAT EKSİKLİĞİ
Dikkat eksikliği yaşayan öğrenci, öğretmen ders anlatırken zaman zaman dersten kopar ve anlatılanları dinleyemez. Onun bu kopma anlarının etkisiyle de kafada konu bütünlüğü oluşamadığı için, öğrenci konuyu anladığını zannetse dahi, o konunun sorularını çözemez.

Peki öğrenci derslerdeki bu kopmalara karşı nasıl bir önlem almalı?

Bunun en pratik, geçerli ve olumlu sonuç alınmasına yol açan yöntemi, anlatılacak olan konuya çalışarak derse gitmektir. Hatta, evde çalışılan konu ile ilgili öğretmene sorulacak sorular hazırlanmaktır.

Derse böyle ön hazırlıkla gidilmesi durumunda, öğrenci ders anında dinleyemediği noktaları hemen kendi bilgisi ile kapatarak, konu bütünlüğünün bozulmasını engellemiş olacak ve konuyu da kavrayacak duruma gelecektir.
Öğrenci dersi yazarak dinlemeli. Defterini ortadan bir çizgiyle ikiye bölmeli. Sol tarafına öğretmenin yazdırdıklarını, sağ tarafına ise öğretmenin özellikle vurgulayarak anlattığı, önemli noktaları not almalı.
Öğrenci, o günkü dersi eve gidince hemen tekrar etmelidir. Önce defterine çalışarak, o konu ile ilgili soru çözmelidir. Eğer yanlışları çok çıkar ise, daha kapsamlı bir konu anlatımlı kitaba çalışması gerekecektir.
Hemen tekrar, dersten sonra 5 saat içerisinde yapılan tekrardır.

Ders anındaki dikkat eksikliğinin yarattığı sorunlara karşı, öğretmenlerin yapması gereken şeylere de özetle değinecek olursak, şunları söyleyebiliriz:

I. Öğretmen mutlaka bir sonraki dersin konusunu öğrencilere bildirmeli ve o konudan ödev verip (çalışma-özet çıkarma) o ödevi de kontrol etmelidir.

II. Öğretmen, öğrenciyi gözlemleyerek ders anlatmalı ve dinlemediğini tespit ettiği öğrenciyi, soru ile derse döndürmeli ve onun dinlemediği anı kapsayan o sorunun yanıtını verip öğrencinin eksiğini kapatmalıdır. Elbette ki öğretmen için bu çok zor olacaktır, ama bir ders boyunca birkaç öğrenciye bu şekilde yaklaşırsa öğrencilerin dersi dinleme gayretini arttırmış olacaktır.

III. Öğretmen, anlatılan konu ile ilgili mutlaka ödev vermeli ve bu ödevi de kontrol etmelidir. Böylece öğrencinin eve gidince dersi tekrar etmesini, eksikliklerini görmesini ve o eksikleri kapatmasını sağlamış olur.

DERS ÇALIŞMA ANINDA DİKKAT EKSİKLİĞİ

Öğrenci evde ders çalışırken, bazen kitap okuduğunun dahi farkına varmaz ya da okuduğunu algılayamaz. Sık sık masadan kalkar, masada otursa dahi bir türlü derse başlayamaz. Çalışma odasının dışından gelen her türlü ve her düzeydeki sesten rahatsız olur, konsantre olamaz.

Böyle bir çalışma öğrenciye adeta ızdırap verir. Bu çalışamama ızdırabı da bir süre sonra onun sinirlerini bozar. Bu dışarıdan bakıldığında stres gibi algılanır. Ama bunun stresle de bir ilgisinin olmadığı bilinmelidir.

Peki bu öğrenciler nasıl çalışmalı?

I. Beyni görevlendirerek çalışmalı. Yani yaptığı çalışmanın sonunda, sözel ise tekrar anlatma, sayısal ise soru çözme görevini vermeli kendisine. Eğer okuduğunu tekrar anlatamıyorsa, anlatmayı başarıncaya kadar o konuya çalışmayı ilke edinmeli ya da sayısal derslerde o soruları çözmeyi başarıncaya kadar o konuya çalışmaya devam edilmelidir. Böylece beyin kendisini öğrenme konusunda zorunlu hisseder ve öğrenci daha dikkatli ve içten gelen bir öğrenme gayreti ile çalışır.

II. Yazarak çalışmak çözüm mü? Yazarak çalışmak, çocuğu zaman tek başına çözüm değildir. Çünkü öğrenci yazarken de kafasını başka şeylerle meşgul ederse, sonuç yine okuduğunu anlamama ile eşdeğer olur.
Yazarak çalışırken, öğrenci yazdığı her paragrafı, üzerini kapatıp tekrar etmeyi veya o paragrafta yazılanların ne anlama geldiğini düşünmeyi denemelidir.

III. Eğer öğrencinin dikkatinde çok üst düzeyde bir sorun var ise; o zaman, kısa aralıklarla örneğin 5-20, 10-40 gibi zaman dağılımını kullanmalıdır. Peki ne demek 5-20, 10-40? Öğrencinin masada ders çalışırken her 5 dakikada bir masa başında, bir dakika kadar dersten başını kaldırıp, tekrar çalışmaya başlaması ve her 20 dakikada bir dinlenme arası vermesidir.

Sonra bu süreyi 10 dakikada bir dakika masa başında dinlenme ve her 40 dakikada masadan kalkarak dinlenme molası vermek şeklinde yavaş yavaş uzatmasıdır.

Bu oran 1/4 oranındadır. Yani öğrenci bir çalışma oturumunun dörtte birlik bölümünü alıp, bu süre içerisinde masa başı dinlenmesini yapmalıdır.

(Örneğin: 60 dakikalık bir çalışma oturumunda 1/4, yani her 15 dakikada bir masa başı dinlenmesi yapılmalıdır.)
Elbette ki, öğrenci masa başında birer dakikalık çalışma aralarını verirken, duygusal olarak çalıştığı konudan kopmamalı. Yani masa başında hayallere dalmamalıdır. Bu bir dakikalık ara, beynimizin nefes almasıdır.

BU KONUYLA İLGİLİ TAVSİYELER

* Akşamları evinizde TV etrafında toplanma yerine bir masa etrafında toplanıp son harf oyunu oynayabilirsiniz. Böylelikle çocuğunuzun kelime haznesini geliştirmesine yardımcı olursunuz. Bu tip çalışmaları yapmak için aile içindeki bütün bireylerin aynı anda evde olması şart değil. Sadece annenin veya babanın evde olması ve çocuğuna zaman ayırmasıyla da yapılabilir. Mesela belli bir süre içinde karmaşık harfler içinden istenen kelimeleri bulma gibi.

* Çocukları bilgisayarda öylesine oyunlar oynaması için bırakma yerine ona eğitici ve öğretici oyunlar bulup bunlarla oynamasını sağlayabilirsiniz. Örneğin, internetten indirebileceğiniz oyunlardan “bu sesi tanı”, “bu ilin haritadaki yerini bul” veya “kelimeyi tamamla” gibi oyunlar hem çocuklarda dikkatli olmaya davet eder hem de zamanını değerlendirmiş olur.

* Dikkatini artırması için “bak oğlum/kızım ………” gibi başlayan cümlelerle nasihat etme yerine onu anlamaya çalışabilir, eksikliğini ona da fark ettirebilirsiniz.

* Çocuklarınıza aldığınız oyuncaklar ve oyunların onların eğitimlerine katkıda bulunacak eğitim setlerini tercih edebilirsiniz. Mesela Puzzle ve kelime oyunu gibi.

* Evinize misafir geldiğinde çocukları bir odaya alıp onları kendi hallerine bırakma yerine onlara oyun kurdurabilirsiniz. Hadi anlat bakalım, isim-şehir oyunu gibi…

Dikkat artırıcı çalışmaları yapmak için belli bir yaş sınırı yok. İlköğretim çağındaki her çocuk bu çalışmalar için ideal. Her çocuğun yaşına uygun çeşitli oyunlar var. Mesela 4 yaşındaki bir çocuğa fark bulmada kolay olan 3-4 ayrıntılı fark bulmaca gösterilirken, 10 yaşındaki bir çocuğa biraz daha zor 12 ayrıntısı olan fark bulmaca gösterebilirsiniz.

Çocuklarınızda gördüğünüz davranışlardaki problemlere yönelik neden bu çocuk böyle demek yerine “bu çocuk için ne yapabilirim”i düşünmek daha doğru olur.

Kaynaklar:
(1) SÜLEYMAN BELEDİOĞLU (http://www.turkeysatellite.net/forum/showthread.php?t=2706)
(2) http://www.rehberogretmen.biz/cocuklarda-dikkat-eksikligi.htm


02 Nisan 2010 Cuma 00:46:03 tarihinde lookmer tarafından düzenlendi


www.derdoktoru.com | www.lokmanbas.net | Bilgi paylaştıkça çoğalır...

Bu konuya 4 mesaj bırakılmış.
01 Kasım 2012 Perşembe Alıntı yap Bu konuya cevap vereceğim Yukarı
boritta
Konu-8 : %0
Mesaj-8 : %4
İSTANBUL
Bayan Yaş:46
Ögretmen
Teşekkür Et İçeriğe puan ver Üyeye mesaj gönder Üyenin tüm kayıtları

  Puan : #2726

Dikkat Eksikliği hakkında Çocuk Psikiyatr Dr. Gökçe Küçückyazıcı'nın makalesini buldum:

Dikkat Eksikliği ifadesinden kastedilen aslında dikkatin olmaması değil daha ziyade dikkati belli bir süreyle özellikle zihinsel uğraşı gerektiren ders çalışma, problem çözme veya çocuk için çok da eğlenceli olmayan bir görev esnasında kendisini gösteren bir konsantre olamama durumudur. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar tam tersi eğlenceli, ilgilerini çeken, renkli ve canlı görüntülerin olduğu televizyon ve bilgisayar oyunları karşısında saatlerce sıkılmadan durabilmektedirler.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna (DEHB) sahip çocukların dikkatlerinin dış uyaranlarca kolayca çelinebilmesi nedeniyle, sıklıkla bizlerin farketmedikleri ayrıntıları farkedebilir bu nedenle yanlışlıkla fazlaca dikkatli olarak değerlendirilebilirler. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan öğrencilerin öğretmenleri sıklıkla öğrencinin derste dalgın olduğunu, kendisini dinlemiyormuş göründüğü veya kalemi silgisi veya etrafıyla ilgilendiğinden şikayetçidirler.

Kaynak: Web Adresi - Link


17 Kasım 2012 Cumartesi Alıntı yap Bu konuya cevap vereceğim Yukarı
boritta
Konu-8 : %0
Mesaj-8 : %4
İSTANBUL
Bayan Yaş:46
Ögretmen
Teşekkür Et İçeriğe puan ver Üyeye mesaj gönder Üyenin tüm kayıtları

  Puan : #2756

Dikkat Eksikliği-Dikkat Dağınıklığı ve Hiperaktivite Bozukluğu belirtileri ve tedavisi hakkında Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı’nın bir makalesini buldum:

Dikkat Eksikliği - Dikkat Dağınıklığı ve Hiperaktivite Bozukluğu, bireyin akademik başarısı, aile hayatı, sosyal ilişkileri ve benlik saygısı üzerine çeşitli olumsuz etkileri olan ve oldukça sık görülen psikiyatrik bir bozukluktur. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun çocuk ve ergenlerde görülme sıklığı %5-10, erişkinlikte %4 civarındadır.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunun en sık gözlenen temel belirtileri şunlardır:
- Hareketlilik
- Dikkat eksikliği
- Dürtüsellik

Bozulukta her üç belirti birada görülebileceği gibi, dikkat eksikliği - dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) özellikle dikkatsizliğin ön planda olduğu ve hiperaktivite ve dürtüselliğin ön planda olduğu alt tipler şeklinde kendisini gösterebilir.
Bir kişide Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu ( DEHB ) varlığından söz edebilmek için, bu belirtilerin 7 yaştan önce başlamış olması, birden fazla ortamda görülüyor olması, sürekli olması ve kişinin günlük yaşamını etkileyecek boyutta olması gerekir.

DİKKAT EKSİKLİĞİ

Dikkat Eksikliği ifadesinden kastedilen aslında dikkatin olmaması değil daha ziyade dikkati belli bir süreyle özellikle zihinsel uğraşı gerektiren ders çalışma, problem çözme veya çocuk için çok da eğlenceli olmayan bir görev esnasında kendisini gösteren bir konsantre olamama durumudur. Dikkat eksikliği - dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar tam tersi eğlenceli, ilgilerini çeken, renkli ve canlı görüntülerin olduğu televizyon ve bilgisayar oyunları karşısında saatlerce sıkılmadan durabilmektedirler.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna (DEHB) sahip çocukların dikkatlerinin dış uyaranlarca kolayca çelinebilmesi nedeniyle, sıklıkla bizlerin farketmedikleri ayrıntıları farkedebilir bu nedenle yanlışlıkla fazlaca dikkatli olarak değerlendirilebilirler. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan öğrencilerin öğretmenleri sıklıkla öğrencinin derste dalgın olduğunu, kendisini dinlemiyormuş göründüğü veya kalemi silgisi veya etrafıyla ilgilendiğinden şikayetçidirler.

Dikkat eksikliği - dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite bozukluğuna sahip çocuklar sınav sırasında dikkatsizce hatalar yapma ve soruları okumadan işaretleme eğilimindedirler.

Kaynak Makale: Web Adresi - Link


04 Aralık 2012 Salı Alıntı yap Bu konuya cevap vereceğim Yukarı
boritta
Konu-8 : %0
Mesaj-8 : %4
İSTANBUL
Bayan Yaş:46
Ögretmen
Teşekkür Et İçeriğe puan ver Üyeye mesaj gönder Üyenin tüm kayıtları

  Puan : #2773

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) esas olarak bilişsel işlevlerde bozukluklar ile karakterize bir nörogelişimsel bozukluktur. Neurofeedback, özellikle DEHB’li bireylere kendi beyin dalgaları konusunda gerçek zamanlı geribildirimler vererek, odaklanılmış ve sürdürülebilir dikkatin nasıl sağlanacağı ve devam ettirilebileceklerini öğrenmelerini sağlamaktadır. Bu beceri, Neurofeedback protokollerini uyguladıkları sırada bilgisayar ekranında gördüklerini kontrol etmeyi öğrenme yetenekleri ile kazanılmaktadır.

Klinik çalışmalar, Neurofeedback uygulamalarının, DEHB tedavisinde etkili olduğunu bildirmektedirler. Çocuklarında ilaçsız tedavi tercih eden ailelerin DEHB’li çocuklarında Neurofeedback uygulaması, dikkat becerisi ve davranış kontrollerinde etkin iyileşme sağlamaktadır. Neurofeedback terapisinde amaç, odaklanılmış dikkat düzeyinde doğru beyin aktivitesi üretilmesinin sağlanmasıdır. Neurofeedback terapisinde uygulanan dikkati odaklama ve odaklanılmış dikkatin sürdürülmesi egzersizleri, dikkat eksikliğine sebep olan beyin dalgalarındaki bozulmaları düzenlemektedir.

Günümüzde birçok yetişkin ve DEHB’li öğrenci için gün içindeki en zorlayıcı durum: iş yerinde, okulda, sınıfta, bir toplantıda dikkatin odaklanması ve sürdürülmesidir. Dikkat becerisi, doğru beyin egzersiz yöntemleri ile geliştirilebilen bir beceridir. Dikkat Eksikliği sorunu yaşamayan yetişkin ve öğrenciler de, Neurofeedback terapisi egzersizleri ile sahip oldukları dikkati odaklama ve sürdürme becerilerini geliştirebilirler.

Neurofeedback terapisi ile kısa süreli bellekte sağlanan gelişmeler, özellikle öğrencilerde sınav başarısı konusunda daha avantajlı olmalarını sağlamaktadır. Neurofeedback terapisi, dikkati odaklama ve dikkati sürdürme becerilerini geliştiren, düzenleyen beyin egzersizidir. DEHB’li öğrencilerde dikkat düzeyini arttırırken, dürtüsel davranışların kontrolüne yardımcı olur.

Kaynak: http://cocukvegenc.com/icerikdetay-157/dikkat-eksikligi-tedavisinde-neurofeedback-terapisi.html

04 Aralık 2012 Salı 00:23:33 tarihinde boritta tarafından düzenlendi


04 Aralık 2012 Salı Alıntı yap Bu konuya cevap vereceğim Yukarı
boritta
Konu-8 : %0
Mesaj-8 : %4
İSTANBUL
Bayan Yaş:46
Ögretmen
Teşekkür Et İçeriğe puan ver Üyeye mesaj gönder Üyenin tüm kayıtları

  Puan : #2774

Dikkat Eksikliği tedavisinde Neurofeedback uygulanması konusunda Nöroterapist Dr. Bora Küçükyazıcı'nın bir makalesi:

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) esas olarak bilişsel işlevlerde bozukluklar ile karakterize bir nörogelişimsel bozukluktur. Neurofeedback, özellikle DEHB’li bireylere kendi beyin dalgaları konusunda gerçek zamanlı geribildirimler vererek, odaklanılmış ve sürdürülebilir dikkatin nasıl sağlanacağı ve devam ettirilebileceklerini öğrenmelerini sağlamaktadır. Bu beceri, Neurofeedback protokollerini uyguladıkları sırada bilgisayar ekranında gördüklerini kontrol etmeyi öğrenme yetenekleri ile kazanılmaktadır.

Klinik çalışmalar, Neurofeedback uygulamalarının, DEHB tedavisinde etkili olduğunu bildirmektedirler. Çocuklarında ilaçsız tedavi tercih eden ailelerin DEHB’li çocuklarında Neurofeedback uygulaması, dikkat becerisi ve davranış kontrollerinde etkin iyileşme sağlamaktadır. Neurofeedback terapisinde amaç, odaklanılmış dikkat düzeyinde doğru beyin aktivitesi üretilmesinin sağlanmasıdır. Neurofeedback terapisinde uygulanan dikkati odaklama ve odaklanılmış dikkatin sürdürülmesi egzersizleri, dikkat eksikliğine sebep olan beyin dalgalarındaki bozulmaları düzenlemektedir.

Günümüzde birçok yetişkin ve DEHB’li öğrenci için gün içindeki en zorlayıcı durum: iş yerinde, okulda, sınıfta, bir toplantıda dikkatin odaklanması ve sürdürülmesidir. Dikkat becerisi, doğru beyin egzersiz yöntemleri ile geliştirilebilen bir beceridir. Dikkat Eksikliği sorunu yaşamayan yetişkin ve öğrenciler de, neurofeedback terapisi egzersizleri ile sahip oldukları dikkati odaklama ve sürdürme becerilerini geliştirebilirler. Neurofeedback terapisi ile kısa süreli bellekte sağlanan gelişmeler, özellikle öğrencilerde sınav başarısı konusunda daha avantajlı olmalarını sağlamaktadır. Neurofeedback terapisi, dikkati odaklama ve dikkati sürdürme becerilerini geliştiren, düzenleyen beyin egzersizidir. DEHB’li öğrencilerde dikkat düzeyini arttırırken, dürtüsel davranışların kontrolüne yardımcı olur.

Kaynak: http://cocukvegenc.com/icerikdetay-157/dikkat-eksikligi-tedavisinde-neurofeedback-terapisi.html[1]
Cevap yazabilirsiniz Bu konuya cevap yazabilirsiniz
Dönüştür: Resim Sağa Resim Sola
Ekle Form 'a gülücük ekle Form 'a gülücük ekle
*
 
Bazı istatistiksel değerler 30 dakikada bir güncellenmektedir.Güncellenmeye 18 dakika kaldı.
 Derece  Konu  Mesaj  Aldığı Teşekkür
Beyongs
Garipwm (M)
Osman75
Aratar1634
Lookmer (SA)
Error32
Crocodill
Vayalem
Crocodilll
Guyfawkes
Mahmut76_1
Fyuksel335
Burhan44
Tiklabence
Yesilce
Kahveciler
Defensive
Boritta
Saltistanb
Gkarakoc27
Beyongs  %30
Garipwm (M)  %23
Osman75  %10
Aratar1634  %6
Lookmer (SA)  %4
Error32  %4
Crocodill  %3
Vayalem  %1
Crocodilll  %1
Guyfawkes  %0
Mahmut76_1  %0
Fyuksel335  %0
Burhan44  %0
Tiklabence  %0
Yesilce  %0
Kahveciler  %0
Defensive  %0
Saltistanb  %0
Mesut74  %0
Corch  %0
Lookmer (SA)  %30
Garipwm (M)  %12
Zorlu  %4
Boritta  %4
Mishaola  %3
Kolumanlar  %3
Hasansanca  %1
Gkarakoc27  %1
Orhanafaca  %1
Byemreemre  %1
Chathanem  %1
Mahmut76_1  %1
Huseyinbay  %1
Tiklabence  %1
Maxiimuss  %1
Emrah0707  %1
Selveda  %0
Gunsu  %0
Techi63  %0
Vayalem  %0
Orhanafaca 4
Garipwm (M) 3
Burhan44 2
Corch 1
Beyongs 1
Uatici 0
Newz 0
Anil 0
1478 0
Mesra 0
Ayce 0
Damla19 0
Sonsuz1453 0
Alpa 0
Pentagram 0
Bywanted 0
Manismail 0
Serdal_fb 0
Lostkripto 0
Mkemal33 0
Bugün giriş yapanlar :
En yeni üyelerimiz :
Termalotel , Baskent , Mieleservi , General , Sporsalonl , Diyetisyen , Mkazak , Kenandemir , Fenfen1 , Mitsubishi , Saglik123 , Karadeniz , Dilkursu , Seydahafz , Tasarimreh ,
Bugün doğan üyelerimiz :
Adem , Julide , Melina , Kezban018 , Yavuz7779 , Ryduck , Gizemm , Araskara , 8 üyemizin bugün doğum günü ;Doğum gününüz kutlu olsun.
Semboller Aktif Konular & Son Konular Diğer İstatistikler
Yeni Konu açamazsınızYeni konu Açamazsınız
Konu Açabilirsiniz Yeni konu açabilirsiniz.
Cevap yazabilirsiniz Konuya cevap yazabilirsiniz.
Konuya mesaj yazılamaz Konu kapalı konuya cevap yazamazsınız.
(M) Moderatör
(A) Admin
(SA) Son Admin
Bahis yazılımı
İş güvenliğinin önemi
Kaliteli pvp serverler - serverlar.gen.tr
Babalar gününde alınabilecek hediyeler
Nuxe bakım ürünleri
Bitki özlü şampuanlar
Erkek ayakkabı satış sitesi
Etkili güneş ürünleri
Ddf sağlık ürünleri
Güzel dini sözler
Ana kategori :5
Alt Kategori :43
Toplam Konu :5346
Toplam Cevap :166
Online Üye :0
Misafir :7
Toplam :7

www.dersdoktoru.com/forum | forum@dersdoktoru.com | © 2020

Efkan Forum V.5.0 © 2005-2007 Tasarım Kodlama Efkan Ay


YASAL UYARI !!! Web Sayfamızdan indirmiş olduğunuz film, dizi, belgesel ve diğer videolar tamamen tanıtım amaçlıdır. Her yapımcı şirket tarafından kendi isimleriyle tescillidir. Bu dosyalar size tanıtım amaçlı sunulmaktadır. Bu dosyaları bilgisayarınızda 24 saatten fazla tutmanız T.C. yasalarına göre suç sayılır. Filmler tanıtım amaçlı olduğundan yapımcı veya ona bağlı yayıncı şirketinin isteği doğrultusunda bize bilgi verilmesi halinde, isteği üzerine indirme linkleri kaldırılır. Bu kuralı ihlal eden internet kullanıcıları bu siteyi kullanamazlar. Kullanmalarından doğacak tüm sorunlardan ve kanun ihlallerinden Web sitemiz sorumlu tutulamaz. Lütfen bu materyallerin lisanslarını ve albümlerini satın alınız. Yasal çerçeve içerisinde kullanmaya özen gösteriniz. Bunun dışındaki hiç bir kullanım tarzı web sayfasımız tarafından hiç bir şekilde desteklenmemektedir.
Istatistikler